Koniec karnawału – początek postanowień?

Karnawał 2023 się oficjalnie zakończył. Niektórzy jeszcze wczoraj szaleli na tanecznych parkietach i bawili się na ostatkowych zabawach. Pozostaje jednak pytanie, czy postanowienia z początku roku są dalej utrzymywane?

Jeżeli nie, to jest to doskonały moment by powrócić na ustalone wcześniej tory, albo wyznaczyć sobie nowe cele!

Tak się składa, że w naszej szerokości geograficznej oraz położeniu religijno-kulturowym, wiele osób na okres postu decyduje się na wprowadzenie pewnych zmian w swoim codziennym funkcjonowaniu. W głównej mierze, zmiany te, dotyczą żywności, jednak są też tacy, którzy decydują się na wprowadzenie zmian również w zakresie codziennych nawyków.

Mając więc na względzie ten społeczny ruch, dlaczego by nie popłynąć z nurtem i zadbać o siebie w holistycznym ujęciu? Podpowiadamy jak to zrobić!

 

Psychika

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Jest to choroba cywilizacyjna, która dotyczy praktycznie każdej grupy wiekowej. Jest to choroba podstępna, bo często dla otoczenia niewidoczna. Dlatego warto zwracać uwagę  na to co dzieje się z nami, ale też z osobami w naszym otoczeniu. Warto dbać o higienę własnego umysłu.

U podstaw pracy ze sobą jest prawidłowa interpretacja oraz praca z własnymi emocjami. I jest to szalenie trudne, szczególnie, że społecznie, pewne emocje są nieakceptowane – a przynajmniej ekspresja tych emocji. Co za tym idzie, tłumione emocje kumulują się w nas i o ile nie znajdziemy skutecznej metody rozładowania wewnętrznych doznań, możemy mierzyć się z poważnymi konsekwencjami.

Jak pracować z emocjami? Dobrze jest zacząć od psychoedukacji – prawidłowego rozpoznawania i nazywania emocji. Rozpoznawania objawów somatycznych emocji. Odnajdywania źródła.

Pomocna może być w tym procesie literatura psychologiczna, a bardzo szeroki wybór pozycji w tym zakresie można znaleźć w EMPIKu.

 

Ciało

Ciało to świątynią duszy, dlatego warto o nie dbać. Poprzez dbanie o ciało rozumiemy zdrowe i odżywcze jedzenie – refleksja nad tym co wprowadzamy do organizmu, może być bardzo zaskakująca dla wielu z nas. Warto przeanalizować składy różnych produktów, które spożywamy na co dzień i zastanowić się, czy aby na pewno nam to służy.

Ponad to zdrowe ciało, to też ciało, które zaznaje regularnego ruchu. I nie, nie chodzi tu tylko o względy poprawy sylwetki (choć efektem ubocznym regularnego ruchu są też zmiany estetyki). Regularny ruch, to przede wszystkim oddech (który jest też jednym z podstawowych elementów pracy z emocjami) oraz poprawa kondycji i ogólnego dobrostanu organizmu. Dlatego dobrze jest korzystać z dobrodziejstw miejsc, w których spotkamy się z profesjonalną pomocą trenerów i dietetyków takich jak UP Fitness Swarzędz, gdzie można kompleksowo zadbać o swoje ciało.

Praca z otoczeniem, to nie tylko ustawienie zdjęcia na tapecie komputera. Tu też trzeba działać kompleksowo. Dobrze jest zadbać o jakość powietrza pomieszczenia w jakim najczęściej przebywamy – regularne wietrzenie, oczyszczacze powietrza, rośliny, a  nawet odświeżacze sprawią, że nasze poczucie dobrostanu będzie zdecydowanie polepszone.

Ponadto warto zadbać o higienę w relacjach z najbliższymi. Dbać o swoje granice i empatyzować z otoczeniem, co czasami jest trudną sztuką do połączenia, ale nie niemożliwą 😉.

Pamiętajmy, że to my tworzymy własną rzeczywistość, dlatego „umeblujmy” ją po swojemu.

 

To jak, zaczynamy wspólną podróż ku lepszemu?

Urodzinowe niespodzianki
CZYTAJ DALEJ
Magia Zakupów w ETC
CZYTAJ DALEJ